آیا عوامل خطر دیگری برای ROP وجود دارد؟

جراحی زیبایی پلک کرج

آیا عوامل خطر دیگری برای ROP وجود دارد؟

جراحی زیبایی پلک کرج

مدت زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

علاوه بر وزن هنگام تولد و زمان تولد نوزاد، عوامل دیگری که در خطر ابتلا به ROP نقش دارند عبارتند از کم خونی، تزریق خون، ناراحتی تنفسی، مشکلات تنفسی و سلامت کلی نوزاد.

یک اپیدمی ROP در دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۱۹۵۰ رخ داد، زمانی که مهدکودک های بیمارستانی شروع به استفاده از سطوح بسیار بالای اکسیژن در انکوباتورها برای نجات جان نوزادان نارس کردند. در طول این مدت، ROP علت اصلی نابینایی در کودکان در ایالات متحده بود. در سال ۱۹۵۴، دانشمندانی که توسط مؤسسه ملی بهداشت تأمین مالی شده بودند، تعیین کردند که سطوح نسبتاً بالای اکسیژنی که به طور معمول به نوزادان نارس در آن زمان داده می‌شد، یک عامل خطر مهم است و کاهش سطح اکسیژنی که به نوزادان نارس داده می‌شود، بروز ROP را کاهش می‌دهد. با تکنولوژی و روش های جدیدتر برای نظارت بر سطح اکسیژن نوزادان، استفاده از اکسیژن به عنوان یک عامل خطر از اهمیت کمتری برخوردار شده است.

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم تهران ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در جراحی زیبایی پلک کرج تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

اگرچه به عنوان عاملی در توسعه ROP پیشنهاد شده بود، اما محققان با حمایت موسسه ملی چشم تشخیص دادند که سطح روشنایی در مهدکودک های بیمارستانی هیچ تاثیری بر توسعه ROP ندارد.

درمان ROP چیست؟

موثرترین درمان های اثبات شده برای ROP، لیزر درمانی یا کرایوتراپی است. لیزر درمانی اطراف شبکیه را که فاقد رگ های خونی طبیعی است، «سوزاند» می کند. با کرایوتراپی، پزشکان از ابزاری استفاده می‌کنند که دمای انجماد ایجاد می‌کند تا لکه‌هایی را روی سطح چشم که روی اطراف شبکیه قرار دارند، به طور خلاصه لمس کنند. هم لیزر درمانی و هم کرایوتراپی نواحی محیطی شبکیه را از بین می برند و رشد غیر طبیعی رگ های خونی را کند یا معکوس می کنند. متأسفانه، درمان ها برخی از دید جانبی را نیز از بین می برند. این کار برای حفظ مهمترین بخش بینایی ما انجام می شود – بینایی دقیق و مرکزی که برای فعالیت های “مستقیم” مانند خواندن، خیاطی و رانندگی به آن نیاز داریم.

هم درمان های لیزری و هم کرایوتراپی فقط بر روی نوزادان مبتلا به ROP پیشرفته، به ویژه مرحله III با “بیماری بعلاوه” انجام می شود. هر دو روش جراحی تهاجمی روی چشم در نظر گرفته می شوند و پزشکان از عوارض جانبی طولانی مدت هر کدام اطلاعی ندارند.

جراحی زیبایی پلک کرج
جراحی زیبایی پلک کرج

پیشنهاد مطالعه: علائم خطر چشم صورتی چیست؟


در مراحل بعدی ROP، سایر گزینه های درمانی عبارتند از:

سگک اسکلرال. این شامل قرار دادن یک نوار سیلیکونی در اطراف چشم و سفت کردن آن است. این کار از کشیدن ژل زجاجیه بر روی بافت اسکار جلوگیری می کند و به شبکیه اجازه می دهد تا روی دیواره چشم صاف شود. نوزادانی که سگک صلبیه داشته‌اند باید ماه‌ها یا سال‌ها بعد باند را جدا کنند، زیرا چشم به رشد خود ادامه می‌دهد. در غیر این صورت نزدیک بین خواهند شد. سگک‌های صلبیه معمولاً روی نوزادان با مرحله IV یا V انجام می‌شود.
ویترکتومی ویترکتومی شامل برداشتن زجاجیه و جایگزینی آن با محلول نمکی است. پس از برداشتن زجاجیه، بافت اسکار روی شبکیه را می‌توان کنده یا جدا کرد و به شبکیه اجازه می‌دهد تا شل شود و در مقابل دیواره چشم دراز بکشد. ویترکتومی فقط در مرحله V انجام می شود.

اگر درمان موثر نباشد چه اتفاقی می افتد؟

در حالی که درمان ROP شانس از دست دادن بینایی را کاهش می دهد، همیشه از آن جلوگیری نمی کند. همه نوزادان به درمان ROP پاسخ نمی دهند و بیماری ممکن است بدتر شود. اگر درمان ROP موثر نباشد، ممکن است جداشدگی شبکیه ایجاد شود.

اغلب، تنها بخشی از شبکیه جدا می شود (مرحله IV). هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است نیازی به درمان های بیشتری نباشد، زیرا ممکن است جداشدگی جزئی به همان صورت باقی بماند یا بدون درمان از بین برود. با این حال، در برخی موارد، پزشکان ممکن است درمان را برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر جداشدگی شبکیه توصیه کنند (مرحله V). اگر مرکز شبکیه یا کل شبکیه جدا شود، دید مرکزی تهدید می‌شود و ممکن است جراحی برای اتصال مجدد شبکیه توصیه شود.

جراحی زیبایی پلک کرج
جراحی زیبایی پلک کرج

آخرین تحقیقات در مورد ROP چیست؟

مطالعات بالینی تحت حمایت NEI در مورد ROP عبارتند از:

مطالعه رویکردهای پزشکی از راه دور برای ارزیابی مرحله حاد ROP (e-ROP) در حال بررسی راهبردهای جدید برای شناسایی نوزادانی است که در معرض خطر بیشتر ابتلا به ROP شدید هستند، به ویژه آنهایی که در مناطق محروم یا دور افتاده هستند. در حال حاضر در ایالات متحده، ارزیابی نوزادان نارس برای ROP شدید توسط چشم پزشک در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) انجام می شود.

مطالعه e-ROP آزمایش کرد که آیا تشخیص دقیق ROP بالقوه شدید با ارسال تصاویر شبکیه گرفته شده در NICU به یک مرکز خواندن تصویر خارج از سایت امکان پذیر است یا خیر. در این مطالعه، کارکنان غیرپزشک در NICU برای گرفتن عکس‌ها آموزش دیدند که در اختیار خوانندگان تصویر آموزش‌دیده قرار گرفت و ارزیابی کردند که آیا نوزادان باید برای درمان احتمالی ارجاع شوند یا خیر.

این مطالعه نشان داد که این رویکرد پزشکی از راه دور برای شناسایی ROP شدید به اندازه معاینات منظم توسط چشم پزشک دقیق است. این رویکرد به طور بالقوه به میلیون ها نوزاد نارس در سراسر جهان دسترسی بیشتری به غربالگری ROP می دهد.

کرایوتراپی برای رتینوپاتی نوزادان نارس (CRYO-ROP) – مطالعه نتیجه کرایوتراپی برای رتینوپاتی نارس بودن، ایمنی و اثربخشی کرایوتراپی (درمان انجماد) شبکیه محیطی را در کاهش خطر نابینایی در برخی از نوزادان کم وزن مورد بررسی قرار داد. ROP. نتایج پیگیری تایید می‌کند که استفاده از درمان انجماد روی چشم نوزادان نارس با ROP به حفظ بینایی آنها کمک می‌کند. نتایج پیگیری همچنین به محققان اطلاعات بیشتری در مورد میزان دید نوزادان در سال‌های پس از سرما درمانی می‌دهد.

مطالعه اثرات کاهش نور بر رتینوپاتی نوزادان نارس (Light-ROP) اثر کاهش نور محیط را بر بروز ROP ارزیابی کرد. این مطالعه نشان داد که کاهش نور هیچ تاثیری بر ایجاد یک اختلال چشمی بالقوه کور کننده در نوزادان کم وزن ندارد. این مطالعه نشان داد که کاهش نور در مهدکودک های بیمارستانی تاثیری بر توسعه ROP ندارد.

مطالعه اولیه برای رتینوپاتی نارسی (ETROP) برای تعیین اینکه آیا درمان زودهنگام در موارد با دقت انتخاب شده از ROP منجر به نتیجه بصری بهتری نسبت به درمان در نقطه آستانه بیماری مرسوم مورد استفاده در مطالعه CRYO-ROP می شود یا خیر طراحی شده است.

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم تهران ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در جراحی زیبایی پلک کرج تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

آیا عوامل خطر دیگری برای ROP وجود دارد؟

3 دیدگاه برای “آیا عوامل خطر دیگری برای ROP وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول