رتینوپاتی نارس (ROP) چیست و چگونه درمان می شود؟

دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج

رتینوپاتی نارس (ROP) چیست و چگونه درمان می شود؟

رتینوپاتی نارس

رتینوپاتی نارس (ROP) یک اختلال چشمی است که در اثر رشد غیر طبیعی عروق خونی در قسمت حساس به نور چشم (شبکیه) نوزادان نارس ایجاد می شود.

ROP به طور کلی نوزادانی را که قبل از هفته ۳۱ بارداری متولد می شوند و وزن آنها ۲.۷۵ پوند (حدود ۱۲۵۰ گرم) یا کمتر در بدو تولد است، تحت تاثیر قرار می دهد. در بیشتر موارد، ROP بدون درمان برطرف می شود و هیچ آسیبی ایجاد نمی کند. با این حال، ROP پیشرفته می تواند باعث مشکلات بینایی دائمی یا نابینایی شود.

در ROP، رگ های خونی در لایه حساس به نور اعصاب در شبکیه در پشت چشم متورم می شوند و بیش از حد رشد می کنند. هنگامی که شرایط پیشرفته است، عروق غیرطبیعی شبکیه به داخل ماده ژله مانند (زیجیه) که مرکز چشم را پر می کند، گسترش می یابد. خونریزی از این عروق ممکن است شبکیه را زخمی کند و بر چسبیدن آن به پشت چشم فشار وارد کند و باعث جدا شدن جزئی یا کامل شبکیه و کوری بالقوه شود.

دکتر مینا اوجانی  بهترین فوق تخصص شبکیه در کرج می باشند.

دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج
دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج

درمان ها

نحوه درمان ROP به شدت آن بستگی دارد. برخی از درمان ها عوارض جانبی خود را دارند. تحقیقات جدیدتر نویدبخش درمان موارد پیشرفته ROP با ترکیبی از درمان سنتی و داروها است.

لیزر درمانی. درمان استاندارد برای ROP پیشرفته، لیزر درمانی، ناحیه اطراف لبه شبکیه را که رگ های خونی طبیعی ندارد، می سوزاند. این روش معمولاً بینایی را در بخش اصلی میدان بینایی صرفه‌جویی می‌کند، اما به قیمت دید جانبی (محیطی). جراحی لیزری همچنین نیاز به بیهوشی عمومی دارد که ممکن است برای نوزادان نارس خطرناک باشد.

سرما درمانی. این اولین درمان برای ROP بود. کرایوتراپی از ابزاری برای منجمد کردن قسمت خاصی از چشم استفاده می‌کند که فراتر از لبه‌های شبکیه است. در حال حاضر به ندرت از آن استفاده می شود زیرا نتایج حاصل از لیزر درمانی به طور کلی بهتر است. همانند لیزردرمانی، درمان برخی از دید محیطی را از بین می برد و باید تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

داروها تحقیقات بر روی داروهای ضد فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (anti-VEGF) برای درمان ROP در حال انجام است. داروهای ضد VEGF با مسدود کردن رشد بیش از حد رگ های خونی در شبکیه عمل می کنند. در حالی که نوزاد تحت بیهوشی عمومی مختصری است، دارو به چشم تزریق می شود. اگرچه هیچ دارویی تاییدیه سازمان غذا و دارو (FDA) را برای درمان ROP دریافت نکرده است، برخی از داروهای تایید شده برای استفاده های دیگر به عنوان جایگزینی برای لیزر درمانی یا برای استفاده همراه با آن در حال بررسی هستند.

 


اینستاگرام دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.


 

دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج
دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج

 

بواسیزوماب (آواستین) دارای تاییدیه FDA برای درمان سرطان روده بزرگ است، اما همچنین به طور گسترده برای مهار رشد بیش از حد رگ های خونی شبکیه در دو بیماری جدی چشم بزرگسالان، دژنراسیون ماکولا مرطوب و رتینوپاتی دیابتی پیشرفته استفاده می شود. این دارو در تحقیقات اولیه نویدبخش درمان ROP بوده است و ممکن است گزینه ای برای نوزادان نارس با بالاترین خطر از دست دادن بینایی باشد. سایر داروهای مورد تایید FDA برای تزریق چشم، مانند ranibizumab (Lucentis)، افلیبرسپت (Eylea) و pegaptanib (Macugen) نیز به عنوان درمان ROP مورد استفاده و مطالعه قرار می گیرند.

  و  جراح و متخصص چشم کرج را از اینجا بشناسید.

درمان ترکیبی

مطالعات نشان داده اند که داروهای ضد VEGF ممکن است نتایج را در صورت استفاده همراه با لیزر درمانی بهبود بخشند.

تحقیقات بیشتری در مورد زمان بندی داروهای ضد VEGF برای نوزاد نارس، دوز بهینه دارو و مدت زمان ماندگاری اثرات آن مورد نیاز است. پزشکان هنوز تاثیر طولانی مدت استفاده از این داروها در نوزادان نارس را نمی دانند. نگرانی هایی وجود دارد که این داروها ممکن است تشکیل رگ های خونی طبیعی در سایر قسمت های بدن نوزاد را کند کنند.

برای تعیین وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

رتینوپاتی نارس (ROP) چیست و چگونه درمان می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول