جراحی لازک برای چشم های نزدیک بین مناسب تر است یا دوربین؟

عمل نزدیک بینی چشم

عمل نزدیک بینی چشم و عمل مناسب چشم های دوربین موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است

دوربینی چیست؟

دوربینی (هایپروپی یا هایپرمتروپی)، یک عیب انکساری است، به این معنی که اجزای انکساری چشم (قرنیه و عدسی) نمی توانند نور را با اندازه کافی خم کنند تا تصویر بر روی پرده شبکیه متمرکز شود. بنابراین تصاویر اشیاء در عقب شبکیه متمرکز شده و فرد نمی تواند تصاویر را به وضوح ببیند. در دوربینی ، اجسام دور تا حدودی واضح به نظر می رسند ، اما اجسام نزدیک تارتر به نظر می رسند.

دور بینی، یک مشکل شایع بینایی است که در درجه اول کودکان را درگیر می کند. تجزیه و تحلیل اخیر بر روی ۴۰ مطالعه بین المللی نشان داد که شیوع دوربینی  در بین کودکان ۶ ساله ۴/۸ درصد،  در کودکان ۹ تا ۱۴ سال ۲ تا ۳ درصد، و در بین جوانان ۱۵ ساله تقریباً ۱ درصد است.  فردی با دور بینی به طور کلی می تواند اشیاء دور را به وضوح ببیند ، اما در تمرکز  بر روی اشیاء نزدیک مشکل دارد. به این بیماری هیپرمتروپی یا هایپروپی نیز گفته می شود.

تفاوت دور بینی و نزدیک بینی چیست؟

اگر دور بین باشید، اشیاء دور را واضح  تر می بینید در حالی که اشیاء  نزدیک تارتر دیده می شوند و تمرکز روی آنها دشوار است. در افراد نزدیک بین، عکس این قضیه صادق است. آنها ممکن است بتوانند کتاب را  بدون عینک بخوانند ، اما دیدن  تابلوهای آن طرف خیابان تقریباً غیرممکن است.
دوربینی یا در اصطلاح پزشکی هایپروپی به اندازه نزدیک بینی (میوپی) شایع نیست، اما همچنان دور بینی نیز رایج است.  حدود ۵ تا ۱۰ درصد افراد جامعه دوربین هستند.
دور بینی زمانی اتفاق می افتد که در مقایسه با چشم طبیعی قطر قدامی خلفی چشم ( از جلو به عقب ) کمی کوتاه تر باشد. این امر باعث می شود تا نور  پشت چشم (شبکیه) متمرکز شود و اشیاء نزدیک را تار بینیم.
شما نمی توانید همزمان در یک چشم هم  نزدیک بین و  هم دور بین باشید، اما  ممکن است در موارد نادری در یک چشم دور بین و در چشم دیگر نزدیک بین باشید. اگر هم در فاصله نزدیک و هم در فاصله دور تاری دید داشته باشید، احتمال دارد آستیگماتیسم دداشته باشید که با لیزیک (یا لنزهای اصلاحی) نیز قابل اصلاح است.

لیزیک چگونه دوربینی را درمان می کند؟

انجام عمل جراحی  لیزیک، و سایر اعمال جراحی  لیزری عیوب انکسار مثل  فمتولیزیک، اسمایل، اپی لیزیک، لازک، پی آر کی و ترانس پی آر کی در داطلبان با عیب انکساری دوربینی تقریباً همان فرایند داوطلب با نزدیک بینی یا آستیگماتیسم را طی می کند.
در طی روش لیزیک، چشم های بیمار قبل از اینکه فلپ قرنیه برداشته شود، با قطره های چشمی بی حس می شود و به جراح اجازه دستکاری و جراحی قرنیه را می دهد. هنگامی که قرنیه آماده شد، جراح لیزیک با یک لیزر بسیار دقیق سطح قرنیه را تغییر شکل می دهد. این لیزرها دستگاه رادار خاصی برای تعقیب حرکات چشم دارند. نگران نباشید – در صورت حرکت چشم ، چشم نیز تعقیب می شود و یا این لیزر به طور خودکار خاموش می شود.
در پایان عمل، جراح فلپ بافت را در محل اصلی خود قرار می دهد، این فلپ در طی چند ساعت آینده به محل خود می چسبد.
جراحی لیزیک برای دور بینی، ممکن است برای افرادی که دارای دوربینی بالا، قرنیه های نازک یا سایر موارد خاص هستند، مناسب نباشد. اگر متوجه شوید که کاندیدای مناسبی برای انجام عمل لیزیک نیستید، ممکن است شاید هنوز واجد شرایط پی آر کی، لنزهای داخل چشمی فیکیک قابل کاشت یا سایر اشکال جراحی  چشم باشید.

 

عمل نزدیک بینی چشم

عمل نزدیک بینی چشم

عده‌ای، لیزیک برای چشم نزدیک‌بین را عمل چشم نزدیک بین میخوانند. جالب است بدانید که عمل لیزیک چشم می تواند مشکلات نزدیک بینی ناشی از پیرچشمی را با تکنیکی به نام لیزیک مونوویژن اصلاح نماید به این ترتیب که جراح به طور کامل خطاهای انکساری در یک چشم را برای دوربینی و چشم دیگر را برای نزدیک بینی جراحی مینماید، در نتیجه یک چشم اشیاء دور را بسیار واضح می بیند و چشم دیگر بینایی نزدیک را بدون استفاده از لنز یا عینک فراهم میکند.

لیزیک مونوویژن در درمان نزدیک بینی ناشی از پیرچشمی

اگر این روش به نظرتان مناسب می آید، اغلب پزشک در ابتدا یک لنز را با این شرایط برای مدت کوتاهی بر روی چشمان شما تست خواهد کرد تا اطمینان حاصل نماید که قبل از انجام لیزیک با انجام مونوویژن سازگاری خواهید داشت. یکی دیگر از گزینه ها لیزیک مولتی فوکال است ، در این روش لیزر سطح چشم را تغییر می دهد به گونه ای که ظاهر لنزهای دو طرفه را تقلید می کند. این روش می تواند نیاز به استفاده از عینک را حین مطالعه کاهش دهد، اما بعد از انجام این روش ، خطر بروز مشکلات بینایی شبانه افزایش خواهد یافت و ممکن است دچار تغییرات معکوس گردید.

لیزیک مونوویژن یکی دیگر از روشهای درمان نزدیک بینی میباشد.جراحی اصلاح قرنیه نیز یکی دیگر از گزینه های جراحی تصحیح پیر چشمی است. در این روش ، از یک لیزر برای ایجاد یک شکاف کوچک در مرکز قرنیه چشم استفاده می شود و یک دستگاه کوچک نوری (یک پوشش قرنیه یا ایمپلنت قرنیه) در این شکاف قرار می گیرد.

ایمپلنت قرنیه 

ایمپلنت قرنیه ، عمق تمرکز را در چشم درمان می کند ، بهبود نزدیک بینی بدون از دست دادن بینایی دور ، مزیت این روش نسبت به مونوویژن است که بینایی نزدیک را بهبود میبخشد بدون ایجاد مشکل بینایی در فواصل دور. در حال حاضر، تنها تزریق قرنیه مورد تایید برای بهبود نزدیک بینی ، تزریق آکا فوکوس است.

روش تزریق قرنیه می تواند برای افرادی که خواستار بینایی واضح در فواصل دور و پیر چشمی هستند مناسب باشد یا ممکن است بعد از جراحی لیزیک برای افرادی که نیاز به تصحیح بینایی برای نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم دارند مناسب باشد. در نهایت، اگر مبتلا به آب مروارید خفیف هستید (یا به علت بالا بودن سنتان یا عوامل دیگر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید را میباشید) گزینه دیگر ، جراحی آب مروارید و استفاده از لنز است، که شامل استفاده از لنزهای IOL میباشد.

با وجود این که تمام این گزینه ها در دسترس هستند اما بهتر است با پزشک جهت تعیین اینکه کدام روش جراحی برای برای شما مناسب تر است مشورت نمایید.

از صفحه اینستاگرام دکتر مینا اوجانی میتوانید دیدن کنید.

جراحی لازک برای چشم های نزدیک بین مناسب تر است یا دوربین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول